بورسیت ساب دلتویید

گروه :اندام فوقانی

بورسیت ساب دلتویید

بورسیت ساب دلتویید

بورسیت ساب دلتویید (subdeitoid bursitis) یا (rotator cuff tendinitis): بورسها در بدن ساختارهایی بالشتک مانند هستند که بین عضلات و تاندونها قرار گرفته و حرکت این دو را بر روی یکدیگر تسهیل میکنند.
اگر به هر دلیلی بورس دچار اتهاب و اسیب بشود ، حرکات مربوط به ان نیز دردناک خواهد شد.
یکی از بورسهایی که بطور شایع دچار اسیب و التهاب میشود ، بورس واقع میان عضله دلتویید و تاندون عضلات بالابرنده شانه (Rotator cuff tendon) است که بدنبال فشار بیش از حد به این عضلات مانند بلند کردن اجسام سنگین و یا حرکات تکراری که نیاز به بالابردن دست دارند ، دچار اسیب میشود.

علایم: دردناک بودن حرکت شانه بویژه تلاش برای بالابردن یا پشت سر بردن دست. درد ناشی از التهاب این بورس ممکن است به سطح خارجی بازو انتشار پیدا کند.

تشخیص: اغلب بر اساس معاینات فیزیکی و تاریخچه بیماری گذاشته میشود و البته در موارد مشکوک سونوگرافی و MRI میتوانند به ما کمک کنند.

درمان: - داروهای ضد التهاب و کاهش فشار بر بورس بوسیله بیحرکت کردن شانه قدم اول درمان هستند .
- در مرحله بعد فیزیوتراپی و انجام حرکات تقویتی و کششی خاص بیماری
- تیپینگ ( taping) میتواند بخشی از درمان باشد.
- تزریق داروهای ضد التهاب در داخل بورس و اطراف تاندون عضلات بالابرنده شانه در صورتیکه درمانهای محافظه کارانه جواب ندهند. بهتر است برای افزایش دقت ،این تزریق زیر گاید سونوگرافی انجام شود .
- در مواردیکه مشکلات اناتومیک منجر به بروز این بیماری شده باشند ،ممکن است عمل جراحی در نظر گرفته شود.

بورسیت ساب دلتویید
کلینیک درد, دکتر حسین ارجمند, متخصص طب فیزیکی و توان بخشی, متخصص درد, شیراز, متخصص ستون فقرات, کلینیک درد توانا، متخصص دیسک کمر،Dr Hosein Arjmand, pain clinic